Zespół Szkół Ogólnokształcących w Grębowie

im. prof. Stanisława Bąka

 
  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

"Młodzież zapobiega pożarom"

Email Drukuj PDF

25 kwietnia 2017 r. w Gminnym Centrum Kultury w Grębowie odbyły się XIX eliminacje powiatowe XL edycji Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy  pt. "Młodzież zapobiega pożarom". W eliminacjach powiatowych udział wzięli zwycięzcy szczebla gminnego. Z naszej szkoły byli to uczniowie gimnazjum i liceum ogólnokształcącego: Aleksandra Dec, Magdalena Cygan, Julia Buława i Adrian Drelich. Uczeń klasy II LO Adrian Drelich zdobył II miejsce w III grupie wiekowej. Opiekunem uczniów jest p. Paweł Januszczak.

 

MARSZ ŻYWYCH Oświęcim - Brzezinka 24.04.2017

Email Drukuj PDF

Marsz Żywych odbywa się w Jom HaSzoa, Dniu Pmięci o Holokauście, który na ogół przypada w 27. dniu miesiąca Nissan. Zaraz po tej dacie, wybranej w czasie powstania w getcie warszawskim, w kalendarzu występuje Jom Haatsmaut, Dzień Niepodległości Izraela. Dzień Pamięci o Holokauście upamiętnia się w całym świecie żydowskim, jako uroczysty dzień żałoby i pamięci o sześciu milionach żydowskich mężczyzn, kobiet i dzieci, zamordowanych przez hitlerowców podczas Szoa.

Marsz Żywych, 3-kilometrowy marsz z Auschwitz do Birkenau, jest milczącym hołdem dla wszystkich ofiar Holokaustu. Marsz Żywych, do którego każdego roku dołączają tysiące żydowskich nastolatków, dorosłych i ocalałych z całego świata - i wiele innych osób dobrej woli, wszystkich wyznań i środowisk. Tegoroczny marsz odbywa się 75 lat po rozpoczęciu masowych deportacji europejskich Żydów do obozu Auschwitz. W 2017 r. Marsz Żywych oddaje hoład pamięci Elie Wiesela, który uczestniczył w pierwszym Marszu Żywych w 1988 roku. Jedno z wielu wymownych cytatów Elie Wiesela mówi, "Kiedy słuchasz świadka stajesz się świadkiem". Przekazywanie pamięci z jednego pokolenia na drugie to jeden z podstawowych celów Marszu Żywych.

Kolumna Marszu wyruszyła spod historycznej obozowej bramy głównej z napisem "Arbeit macht frei". Sygnałem do wyjścia był dźwięk szofaru, baraniego rogu pasterskiego, którego Żydzi używają podczas najważniejszych świąt. Na czele szło kilkudziesięciu ocalonych z Zagłady, w tym rabin Israel Meir Lau, a także ministrowie edukacji z krajów europejskich, w tym Anna Zalewska - Minister Edukacji Narodowej, oraz Izraela.

Uczestnicy niosą flagi krajów, z których się wywodzą. Najwięcej jest barw Izraela. Widać flagi węgierskie, greckie, austriackie, niemieckie, holenderskie, francuskie, marokańskie, kanadyjskie, rosyjskie, argentyńskie, brazylijskie, Stanów Zjednoczonych i polskie. Żydom z całego świata, głównie młodzieży, w Marszu towarzyszy sporo młodych polaków. Wśród nich znaleźli się uczniowie klas licealnych i gimnazjalnych z naszej szkoły, którzy otrzymali dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji Narodowej na ten wyjazd. Został on zorganizowany przez nauczycieli; Izabelę Pędziwiatr, Lucynę Skóra, Barbarę Pławiak, Martę Dul.

 

Akcja społeczno - edukacyjna "Żonkile 2017"

Email Drukuj PDF

Już po raz piąty w rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim w całej Polsce szkoły, biblioteki, instytucje kultury i nauki uczestniczą w akcji "Żonkile". 19 kwietnia - w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim - na ulicach Warszawy i innych miast w Polsce i za granicą rozdawane są papierowe żonkile - symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku, 19 kwietnia, składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych żonkili.

Nasza szkoła również przyłączyła się do tej akcji społeczno - edukacyjnej "Żonkile". Poprzedziła ją wystawa dotycząca "Eksterminacji Żydów w okresie II Wojny Światowej". Młodzież na zajęciach plastycznych wykonała symboliczne papierowe żonkile. Uczniowie rozdawali kwiatki na terenie szkoły. Rozdawaniu żonkili towarzyszyła krótka prelekcja dotycząca symboliki tego kwiatka i wydarzenia z nim związanego.

 

Sukces licealisty i gimnazjalistki w Olimpiadzie i Konkursie „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”.

Email Drukuj PDF

 

30 marca 2017 r., w Klubie Garnizonowym XXI Brygady Podhalańskiej w Rzeszowie, przeprowadzone zostały zawody wojewódzkie Olimpiady Tematycznej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768 - 1864. Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego – za wolność Waszą i Naszą". Do finału wojewódzkiego olimpiady zakwalifikowało się tylko 10  licealistów.  Nasze Liceum Ogólnokształcące reprezentowali uczniowie – Tomasz Sabat z kl. I LO, Dawid Baltyzar i Dawid Panek z kl. III B/LO

Finaliści-oprócz rozwiązania bardzo szczegółowego testu- musieli zaprezentować pracę pisemną na jeden z trzech tematów dotyczących szeroko rozumianej interpretacji wybranego obrazu historycznego. Tomasz Sabat przedstawił rzeczywistość historyczną  oraz symbolikę obrazu Wojciecha Kossaka „Bateria w ogniu - Raszyn”. Natomiast pozostali przeanalizowali  rzeczywistość historyczną na obrazie Jana Rosena „Bitwa pod Stoczkiem”. Trzecie miejsce w finale wojewódzkim zajął Tomasz Sabat i został  zakwalifikowany do zawodów centralnych, które odbędą się w Warszawie w dniach 1 - 3 czerwca 2017 r. Opiekunem ucznia jest p. Grażyna Szwed. Tuż za podium znaleźli się: na czwartym miejscu Dawid Panek i na piątym Dawid Baltyzar.

Jednocześnie z zawodami Olimpiady odbył się finał wojewódzki XXII Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego im. Majora Marka Gajewskiego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach  1768 - 1864. Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego – za wolność Waszą i Naszą".  W finale wojewódzkim wzięła udział  Maria Żaczek z kl. II c/G. Konkurs wymagał od uczniów dużej wiedzy. Nie chodzi tylko o znajomość dziejów i faktów historycznych. Uczniowie muszą się wykazać znajomością broni, umundurowania, kampanii wojennych oraz tekstów literackich. Tym bardziej cieszymy się, że Marysia rozwiązała test konkursowy na poziomie 86% i zdobyła tytuł Laureata etapu wojewódzkiego. Serdecznie gratulujemy Marysi oraz licealistom, którzy na swój sukces pracowali cały rok.

 

"Jestem świadomy - Jestem bezpieczny"

Email Drukuj PDF

Dnia 27 marca uczniowie klas piątych z Grębowa i Stalów uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych z zakresu bezpieczeństwa publicznego "Jestem świadomy - Jestem bezpieczny". Spotkanie zostało zorganizowane w PWSZ w Tarnobrzegu. Zajęcia z zakresu profilaktyki propagowania wiedzy o zagrożeniach i niebezpieczeństwach zachowania się nad wodą w okresie zimy i lata poprowadził ratownik wodny p. Waldemar Rams. Ponadto poruszono tematykę  użytkowania systemów ogrzewania w naszych domach. Wykład połączony był z prezentacją multimedialną. Zasygnalizowana została również tematyka bezpieczeństwa w sieci i zjawisko cyberprzemocy. Ten problem został omówiony przez policjanta p. Trzeciaka. Był to pierwszy blok zajęć tzw. "zimowy" - teoretyczny. Zajęcia praktyczne z zakresu bezpieczeństwa odbędą się nad Jeziorem Tarnobrzeskim. Następnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Tarnobrzeskiej Bibliotece Pedagogicznej. Uczniowie zapoznali sie ze specyfiką pracy tej placówki edukacyjnej. Zostali oprowadzeni po wszystkich działach biblioteki i zapoznali się z pracą bibliotekarzy. Spotkanie było nawiązaniem współpracy w ramach działań zwiazanych z projektem "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa".

 

"Witaj wiosno" - z wizytą u przedszkolakow

Email Drukuj PDF

W piątek 24 marca w ramach programu "PoczytajMy" 8 uczniów z klasy I "b" gimnazjum (Ola Blicharczyk, Oliwia Drozd, Julka Kędzia, Emilka Paterek, Zuzia Nowak, Dominika Rutyna, Jan Kalist i Patryk Stępień) wraz z opiekunkami  (p. Lucyną Skórą i Beatą Grzywacz) przeprowaadziło dla grupy 4-latków w przedszkolu w Grębowie zajecia  na temat wiosny. Po powitanu Patryk przeczytał "Wiersz o przedszkolu". Następnie zapytalismy dzieci, jaką mamy teraz porę roku i z czym się ona kojarzy. Po rozmowie Ola przeczytała kolejny wiersz "Kotki marcowe", po którym p. Grzywacz wyjasniła dzieciom, że w języku polskim jest dużo wyrazów, które mają kilka znaczeń.  Kolejny wiersz  "Wiosenna pobudka" przeczytała Oliwia. Potem dzieci wspólnie z gimnazjalistami spiewaly piosenkę "Była sobie żabka mała", po której dzieci naśladowaly żabie skoki.

Kolejnym elementem naszego spotkania z przedszkolakami była Wielkanoc. Julka przeczytała dzieciom wiersz "Wielkanocna rozmowa" a Jasiek kilka zagadek. Nastepnie dzieci kolorowały przygotowane wczesniej kolorowanki przedstawiające wielkanocne pisanki. Gotowe prace zostały umieszczone w specjalnie przygotowanym koszu.

Naszą wizytę zakończyła zabawa w naśladowanie głosów zwierząt i ptaków oraz pamiątkowa fotografia.

 
Więcej artykułów…
Strona 5 z 119