Zespół Szkół Ogólnokształcących w Grębowie

im. prof. Stanisława Bąka

 
  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

CYKL SPOTKAŃ W REGIONALNYM CENTRUM PROMOCJI OBSZARU NATURA 2000 TARNOBRZESKA DOLINA WISŁY

Email Drukuj PDF

Centrum Natura 2000 to muzeum przyrodnicze, które opiekuje się naszą królową rzek ,Wisłą. O jej środowisku i wielu  siedliskach różnorodnych gatunków flory i fauny tu występujących traktował cykl spotkań zorganizowanych dla uczniów klas  Szkoły Podstawowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Grębowie, przez Regionalne Centrum Promocji Obszaru Natura  2000.

Miały one formę warsztatów, na których propagowano wiedzę o funkcjonowaniu sieci obszarów chronionych Natura  2000. Efektem tych spotkań jest popularyzacja zasad ochrony przyrody oraz realizacja zadań z zakresu edukacji ekologicznej  w gminie i regionie.

 

Nasze poczynania zostały uwiecznione przez portal nadwisla24.pl LINK

 

Gabrysia Stadnik w Muzeum Niepodległości w Warszawie

Email Drukuj PDF

W zabytkowym Pałacu Przebendowskich - Radziwiłłów w Warszawie, w którym mieści się siedziba Muzeum Niepodległości odbyło się w dniu 9 czerwca 2017r. uroczyste podsumowanie  historycznego konkursu: "Kresowe Portrety". Galę Finałową konkursu poprowadził pan Krzysztof Bąkała Kierownik Działu Edukacji. W atmosferę uroczystości wprowadził wszystkich przybyłych na uroczystość Chór dziecięcy, który wykonał pieśni patriotyczne tj: Bogurodzica, Rota, Pałacyk Michla, czy Warszawo ma.

Pan Krzysztof Bąkała, który zaznaczył na wstępie, że jest to już 3 edycja konkursu, w którym ocena prac jest zawsze trudna z powodu braku dostępności do źródeł historycznych. Prace na ten konkurs napłynęły z wielu miast Polski np: z Krakowa, Gdańska, Bytomia. Prace nie były porównywane pomiędzy sobą, lecz jury oceniało zasób treści merytorycznej, wkład pracy i inne spojrzenie na tematykę kresową. Jury było pod wrażeniem dokładności i obszerności prac konkursowych, oceniając prace literackie laureatów jako "małe prace magisterskie". Konkurs pozwolił wyłonić najlepszych w kraju, w tym pracę literacką napisaną przez Gabrielę Stadnik z kl. II LO, która zajęła w konkursie II miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Zadaniem uczestników było opisanie historii rodziny kresowej lub indywidualnej osoby, której życie związane było z Kresami. Opisywanymi postaciami mogli być zarówno krewni jak i osoby, które uczestnikowi konkursu były znane osobiście lub były to osoby znane ze swych związków z Kresami w danej społeczności. Gabrysia opisała historię rodziny pani Oksany Diaczyńskiej –pracownika naszej szkoły. Do pracy konkursowej dołączyła uproszczone drzewo genealogiczne, opisane fotografie oraz kopie dokumentów oraz wywiad jaki przeprowadziła. Wraz z innymi nagrodzonymi pracami zostanie ona opublikowana na stronie Muzeum Niepodległości. Planowane jest też zorganizowanie pokonkursowej wystawy nadesłanych prac w siedzibie Muzeum Niepodległości

http://muzeum-niepodleglosci.pl/strefa-mlodziezy/kresowe-portrety-wyniki/

 

Echa Festiwalu Piosenki Ekologicznej

Email Drukuj PDF

06.06.2017 r w Tarnobrzeskim Domu Kultury odbył się XXXII Festiwal Piosenki Ekologicznej z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska. Naszą szkołę reprezentowały: Szkołę Podstawową – Nikola Gortych i Wiktoria Weiss zkl. V B

Gimnazjum – Emilka Sztucińska i Aleksandra Burdzy z kl. I C/G

LO – Nikola Wrońska z kl. I LO

Organizatorem jest Zarząd Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Tarnobrzegu. Celem konkursu jest popularyzacja proekologicznych postaw dzieci i młodzieży, wyrażana poprzez własną ekspresję - piosenkę. W tym roku wzięło udział 37 uczestników startujących w 4 kategoriach. Nikola zdobyła II miejsce pomimo dużej konkurencji. Otrzymała z rąk pana Prezesa Zarządu Okręgu LOP Zbigniewa Golca dyplom, nagrodę rzeczową i drzewko iglaste dla szkoły. Jest to już kolejna edycja w której uczniowie naszej szkoły zdobywają zaszczytne miejsca. Uczennicę do konkursu przygotowała pani - opiekun szkolnego koła LOP.

 

 

Tomasz Sabat z klasy I LO finalistą X Olimpiady Tematycznej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”

Email Drukuj PDF

W dniach 1-3 czerwca 2017  w Warszawie odbyły się zawody finałowe X Olimpiady Tematycznej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego- Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego – za wolność Waszą i Naszą”. Województwo podkarpackie i naszą szkołę reprezentował Tomasz Sabat uczeń kasy I LO- laureat etapu wojewódzkiego olimpiady przygotowywany pod kierunkiem p. Grażyny Szwed.

1 i 2 czerwca w Muzeum Wojska Polskiego i Centralnej Bibliotece Wojskowej uczniowie rozwiązywali testy i wykonywali zadania w następujących kategoriach:
1. Geografia militarna, 2. Eksponat, 3. Malarstwo, 4. Broń i Barwa, 5. Film, 6. Literatura i poezja, 7. Powstania narodowe na mapie Warszawy,8. Pieśń 9. Oprowadzenie po miejscach i obiektach historycznych w Warszawie
W drugim dniu pobytu odbyła się również wyjątkowa uroczystość złożenia przez uczniów i organizatorów wieńca i kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Po zmaganiach konkursowych  uczestnicy olimpiady zwiedzali zabytki Łazienek Królewskich: Pałac na Wyspie, Pałac Myślewicki i Biały Domek, oraz uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez grupę rekonstrukcyjną.
Gala wręczenia nagród uczestnikom Olimpiady odbyła się 3 czerwca w  Muzeum w Łazienkach Królewskich w Podchorążówce, miejscu bardzo symbolicznym, gdzie rozpoczęło się powstanie listopadowe.

Olimpiada adresowana jest do zafascynowanych historią uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski, ze szczególnym uwzględnieniem uczniów zainteresowanych szeroko rozumiana historią wojskowości. Co roku w zawodach bierze udział niemal 9000 uczniów. Olimpiada jest rozgrywana w trzech etapach od listopada do czerwca, a jej zwieńczeniem są zawody finałowe w Warszawie. Gratulując wszystkim
olimpijczykom komisja egzaminacyjna podkreślała, że„konkurencje olimpiady były bardzo wszechstronne i obejmowały wiedzę interdyscyplinarną z zakresu wielu przedmiotów szkolnych wykraczając poza podstawę programową nauczania w szkołach ponadgimnazjalnych. Uczniowie wykazali się wiedzą i szerokością horyzontów na poziomie uczestników seminariów magisterskich.”
Wręczenia nagród uczestnikom finału olimpiady dokonali zaproszeni goście: wiceminister Edukacji Narodowej Maciej Kopeć oraz dyrektorzy i przedstawiciele Centralnej Biblioteki Wojskowej, Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Niepodległości, Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Kuratorzy i Wizytatorzy Kuratorów.
Wszyscy laureaci i finaliści olimpiady w dowód uznania ich wiedzy zostali również uhonorowani medalami Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari wręczonymi przez kombatantów oraz cennymi nagrodami książkowymi.
Jeszcze raz gratulujemy Tomkowi i zachęcamy uczniów do udziału w różnych konkursach, które zawsze rozwijają a sukcesy dają ogromną satysfakcję oraz dodatkowe punkty w rekrutacji na wybranych uniwersytetach.

 

Finalistka Ogólnopolskiego Konkursu "Bóg Honor Ojczyzna- wartości polskiego ziemiaństwa"

Email Drukuj PDF


2 czerwca 2017 r. w Poznaniu odbyły się ogólnopolskie eliminacje  konkursu

„Bóg, Honor i Ojczyzna – wartości polskiego ziemiaństwa”

organizowanego  przez Oddziałowe Biura Edukacji IPN w Krakowie i Poznaniu oraz
Polskie Towarzystwo Ziemiańskie.
Naszą szkołę reprezentowała laureatka etapu wojewódzkiego
Patrycja Pędziwiatr (klasa III C/G),
autorka pracy „Etos ziemiański Dolańskich”.

Projekt składał się z trzech etapów i wymagał od uczniów ogromu pracy. Na podstawie literatury, wywiadów ze świadkami historii oraz materiałów źródłowych uczniowie mieli przygotować prace pisemne lub multimedialne. W etapie wojewódzkim wzięły udział ponadto z naszej szkoły: Katarzyna Machała z kl. III c/G i Maria Żaczek z kl. II c/G, które wykonały prezentacje multimedialne na temat Dolańskich. Opiekunem uczennic była p. Izabela Pędziwiatr.  Finał ogólnopolski odbył się na początku czerwca w Poznaniu, z udziałem 84 uczniów (!) z całej Polski. Podróż do Poznania rozpoczęliśmy 1 czerwca z miasta królewskiego Krakowa. Po drodze zwiedziliśmy pałac w Śmiełowie, w którym mieści się Muzeum im. Adama Mickiewicza. Następnego dnia odbyły się ogólnopolskie eliminacje. - Mając do dyspozycji 10 minut Patrycja ustnie prezentowała swoją pracę. Uzasadniała wybór tematu, dokonywała analizy i oceny zebranego materiału źródłowego, odpowiadała także na pytania komisji dotyczące pracy. Po odbyciu egzaminów zwiedzaliśmy z przewodnikiem  miejsca związane z działalnością ziemian w Poznaniu. W tym czasie Komisja Konkursowa pracowała nad ostatecznym werdyktem przyznając tytuł laureata i finalisty.  Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się  w siedzibie Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.

LINK

 

Kamienie pamięci 2017

Email Drukuj PDF

Nasi uczniowie otrzymali „Kamień Pamięci – Życie za Życie” .

Po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły brali udział w organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej, ogólnopolskim programie edukacyjnym „Kamienie Pamięci”. VIII edycja projektu zatytułowana „Życie za Życie” polegała na odszukaniu zapomnianych bohaterów, dla których nieobojętny był los drugiego człowieka, którzy mimo zagrożenia i strachu, ratowali w czasie niemieckiej okupacji ludność żydowską, nierzadko stawiając na szali własne życie. Ogólnopolska prezentacja projektu odbyła się 26 maja 2017 roku w Rzeszowie.

Organizatorem projektu był Instytut Pamięci Narodowej, partnerem projektu Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, a patronat objęło Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego.

Nasi uczniowie odszukali  w lokalnym środowisku takich bohaterów. Dwie grupy uczniów z klasy II/c gimnazjum rozpoczęło realizację projektu „Kamienie  Pamięci – Życie za życie”. Bohaterami projektu stali się Seweryn Dolański oraz Edward i Maria Winiarscy.

I Grupa uczniów: Kopała Gabriela, Stelmach Wiktoria, Żaczek Maria zajmowała się postacią pana Seweryna Dolańskiego (ur.01.01.1888 zm. 22.02.1979), który – jak wynika z relacji osób zajmujących się historią regionalną ukrywał w swoim majątku osoby narodowości żydowskiej.

II Grupa uczniów: Drozd Martyna, Gorczyca Weronika, Kołacz Kinga, Tonderys Gabriela dotarła do informacji o rodzinie Marii (ur.09.09.1913 zm.28.12.1993) i Edwarda (ur.23.11.1914 zm. 01.06.2006) Winiarskich, którzy za  pomoc  okazaną żydowskiej  rodzinie   Komito otrzymali w 1994 r. odznaczenie Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata oraz honorowe  obywatelstwo   Izraela. Opiekunami projektu były p. Lucyna Skóra i Izabela Pędziwiatr.

Prezentacja jest dostępna do obejrzenia w bibliotece szkolnej.

 
Więcej artykułów…
Strona 2 z 119